Cztery sposoby na: zielony koktajl

stycznia 30, 2017

Cztery sposoby na: zielony koktajl

   Na blogu rusza nowym cykl, zatytułowany  - "Cztery sposoby na ... ". Będą to wpisy poświęcone jednemu produktowi lub jednemu daniu, które możecie przygotować na cztery sposoby. Pojawiać się tu będą raczej szybki i łatwe do przygotowania przepisy. Mam nadzieję, ze taka forma wpisów na blogu Wam się spodoba i z chęcią skorzystacie z propozycji.

Zaczynamy prosto i ...zielono. Wiosna nieśmiało puka już w nasze okna, uznałam więc, że to dobra pora na przedstawienie Wam propozycji na zielone koktajle. Zielony koktajl dodaje energii i nastraja optymistycznie. Już sam jego kolor wywołuje pozytywne myśli i uśmiech pojawia się na twarzy, a ciało zaczyna tryskać energią.

Zielone koktajle przygotowywać można na wiele sposobów - jako smootie z samych owoców i warzyw, koktajl z dodatkiem napoju roślinnego, jogurtu czy mleka, a nawet jako milkshake z lodami.

A co dodać, żeby było zielono ? Wykorzystujemy zwykle zielone liście, czyli: szpinak, jarmuż, liście sałat ( ja często dodaję roszponkę ), nać pietruszki, bazylię. A także zielone owoce, jak kiwi, melon, jabłko oraz warzywa - ogórek czy seler naciowy.








Przygotowanie każdego z koktajlu polega jedynie na oczyszczeniu owoców i warzyw, ewentualnym ich obraniu, następnie na pokrojeniu w mniejsze kawałki i zmiksowaniu na gładko z płynnymi składnikami typu mleko, woda czy jogurt.

Zielone koktajle przygotowujemy bezpośrednio przed spożyciem.


Poniżej znajdziecie przepisy na każdy z koktajli opatrzone zdjęciami.


Zielony koktajl z ananasem i jarmużem - przepis

  • 1 plaster ananasa grubości około 2 cm
  • garść liści jarmużu ( może być mrożony )
  • 1 łyżka wiórek kokosowych
  • 200 ml napoju kokosowego lub mleka
  • 70 ml jogurtu naturalnego


Wykonanie:

Ananasa obrać ze skóry, wydrążyć twardy środek i pokroić w nieduże kawałki. Kawałki ananasa umieścić w naczyniu blendera, dodać liście szpinaku, wsypać wiórki kokosowe.
Pieczone jabłka faszerowane jaglanką

stycznia 30, 2017

Pieczone jabłka faszerowane jaglanką

    Macie czasem ochotę na ciepłą i słodką kolację ? Świetnym rozwiązaniem na takie zachcianki, są pieczone jabłka. Faszerować je można na wiele sposobów. Są zwolennicy jabłek faszerowanych samymi bakaliami i miodem lub konfiturą, inni lubią jabłka nadziewane twarogiem (  swoją drogą, bardzo dobre, polecam PRZEPIS ), jeszcze inni lubią bardziej dietetycznie, czyli jabłka pieczone "solo", bez dodatków.

Moja dzisiejsza propozycja jest jeszcze inna. Proponuję Wam zdrowe nadzienie jaglane. Jabłka faszerować możecie kaszą jaglaną lub płatkami jaglanymi ( uprzednio ugotowanymi ) oraz orzechami i żurawiną. Jest to danie niezwykle smaczne, a zarazem zdrowe i dietetyczne.

Pieczone jabłka to również świetny deser, także dla maluchów ( orzechy możecie pominąć ).

Przygotowanie jabłek do pieczenia nie zajmuje dużo czasu. Kaszę lub płatki ugotować można znacznie wcześniej, ot na przykład sypnąć ciut więcej, przygotowując jaglankę na śniadanie.

W zimowe wieczory fajnie jest zjeść coś ciepłego i aromatycznego. Zapiekane jabłka, polane odrobiną miodu dla podkreślenia słodyczy, napełnią Wasze żołądki i rozpieszczą kubki smakowe.


pieczone jabłka z farszem




Składniki:
  • 3 średniej wielkości jabłka
  • 200 ml mleka lub napoju roślinnego
  • 3 łyżki płatków jaglanych
  • 50 g suszonej żurawiny
  • 50 g mieszanki orzechów ( nerkowce, laskowe, włoskie lub inne )
  • 1 łyżka miodu




Wykonanie:

Jabłka umyć i osuszyć. Przy pomocy łyżki do melona ( łyżka do kulek ) wydrążyć ogryzek i nieco miąższu dookoła jabłka. Nie robić dziury przez całe jabłko, jabłko musi mieć pełne "dno".

Mleko zagotować, wsypać płatki jaglane i gotować 2 minuty.

Ugotowane płatki jaglane wymieszać z miodem, posiekanymi orzechami i żurawiną. Dodać połowę wydrążonego z jabłek, pokrojonego drobno miąższu.

Herbatka zimowa z chili i imbirem

stycznia 27, 2017

Herbatka zimowa z chili i imbirem

      Wróciłaś przemarznięta z pracy, zakupów, spaceru. A może szalałaś dobrych kilka godzin na stoku ? Czy też znowu spóźnił się autobus i musiałaś wracać na piechotę, w trzaskającym mrozie. Albo zwyczajnie - jesteś zmarzluchem i nawet w ogrzewanym domku jest ci zawsze za chłodno...

Dla Wszystkich Was, i nie tylko kobiet, także dla mężczyzn, mam przepis na zimową herbatkę. Herbatka rozgrzewająca i niezwykle aromatyczna.

Zimowa herbatka przygotowywana jest na wiele sposobów. Jedni lubią zwyczajnie i bardzo klasycznie, czyli herbata, miód i cytryna. Inni wolą coś bardziej extra, z dodatkiem pomarańczy czy konfitur, z pachnącym cynamonem, kardamonem lub goździkami, z nieco piekącym imbirem... A jeszcze innym służy herbatka z tak zwanym "prądem", czyli z dodatkiem rumu lub owocowych nalewek.

Ile ludzi, tyle upodobań. Ja sama często kombinuję i szykuję coraz to inne warianty smakowe zimowej herbatki.

Dziś u nas powrót zimy. I mimo, że za oknem piękne słoneczko, to mróz nie odpuszcza i dość dobrze szczypie w nos, uszy i palce u rąk. Na taki dzień, ale i na wszystkie pozostałe zimowe dni i wieczory, sprawdzi się doskonale herbatka z nutką pikanterii. Dlatego moją zimową herbatkę przygotowałam z dodatkiem imbiru oraz rozgrzewającego chili.


herbatka rozgrzewająca




Składniki:
( 1 porcja )
  • 1 torebka mocnej herbaty ( u mnie "Nero" Teekanne )
  • 2 plastry pomarańczy
  • 2 plasterki imbiru
  • 2 plasterki świeżej chili
  • 2 ziarenka kardamonu
  • 5-7 goździków
  • około 2 łyżek syropu lub soku malinowego
  • 200-250 ml wody




Wykonanie:

W kubku, szklance lub specjalnym słoiczku umieścić goździki, nacięte ziarna kardamonu, plasterki imbiru i chili. Włożyć torebkę z herbatą.

Wodę doprowadzić do wrzenia. Wrzącą wodą zalać herbatkę z dodatkami. Parzyć pod przykryciem przez 2-3 minuty.

Muffinki na wodzie gazowanej

stycznia 26, 2017

Muffinki na wodzie gazowanej

    Niezastąpione i lubiane przez wszystkich, idealne jako słodka przekąska do kawy, dobre do zabrania ze sobą do pracy, szkoły, na wycieczkę, zawsze udające się i nie wymagające kulinarnych umiejętności. Mowa oczywiście o muffinkach.

Muffinki sprawdzają się zawsze. Czy to elegancka impreza bankietowa, rodzinny obiad, spotkanie z przyjaciółmi czy zwyczajne popołudnie w domu. Do herbatki, do kawy, do kubka gorącego mleka lub kakao.

Te małe słodkości potrafią zaskoczyć. Niby zwyczajne, a jednak mają w sobie to "Coś", coś co przyciąga i nie możemy obok muffinek przejść obojętnie.

Cenimy je za prostotę wykonania, łatwość przygotowania, minimum składników. Cenimy za wielozadaniowość, ale także za możliwość kreowania różnych smaków,dodając lub ujmując jakiś składnik.

Zazwyczaj muffiny robimy na maślance, jogurcie lub mleku. Ale dziś proponuję Wam muffiny na wodzie gazowanej. Spróbujecie ?


muffiny na wodzie



Składniki:
( na około 12 sztuk )
  • 200 g mąki tortowej
  • 150 g cukru trzcinowego
  • 4 łyżki ciemnego kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • 2 jajka
  • 150 ml wody gazowanej
  • 100 ml oleju
  • 50 ml wiśniówki lub nalewki/wódki wiśniowej ( można pominąć )



Wykonanie:

Przygotować dwa naczynia. Do jednego z nich wsypać składniki suche, czyli mąkę, cukier, kakao, proszek do pieczenia i sodą. Składniki dobrze wymieszać.

Do drugiego naczynia wbić jajka, dolać olej, wodę gazowaną i opcjonalnie wiśniówkę - wymieszać składniki za pomocą rózgi lub szybko zmiksować.

KONKURS - Twój sposób na zimową herbatkę

stycznia 23, 2017

KONKURS - Twój sposób na zimową herbatkę

    Moi drodzy, jako, że zima w tym roku jest wreszcie zimą, co mnie niezmiernie cieszy, pragnę zaprosić Was na zimowy konkurs.
Konkurs organizuję przy współpracy z marką Teekanne. chcielibyśmy Was zapytać, o Wasz sposób na zimową herbatkę. Na pewno macie swoje tajemne receptury, którymi chętnie się z nami podzielicie. A my z wielką ochotą poznamy Wasze sprawdzone sposoby na pyszną zimową herbatkę, którą moglibyśmy się rozgrzać nie tylko wieczorami, przy kominku...

Niebawem i ja zdradzę Wam kilka moich przepisów i trików na herbatkę rozgrzewającą i niezwykle aromatyczną. Na pewno każdy z Was znajdzie tam przepis idealny dla siebie.

Tymczasem to Wy działajcie, parzcie, dosładzajcie, aromatyzujcie i rozgrzewajcie nas swoimi pysznymi przepisami.

W zamian, Teekanne chciało by Wam podarować zestaw swoich herbatek. Nie będą to jednak herbatki zimowe. Czeka na Was wspaniały zestaw wiosennych, składający się z wybornych herbatek ziołowych, idealnych na wiosenny detox.


Zestaw herbatek poznacie przechodząc na stronę Teekanne





REGULAMIN KONKURSU:




1. Organizatorem konkursu jestem ja, a konkurs zostanie przeprowadzony na blogu  http://kolorowo-torcikowo.blogspot.com/.

2. Konkurs trwa od 23.01. 2017 do  31.01.2017, do godziny 23.59.

3. Fundatorem nagród jest marka
Teekanne.

4. Zadanie konkursowe polega na napisaniu w komentarzu pod wpisem konkursowym, autorskiego przepisu na zimową herbatkę z wykorzystaniem wybranej herbaty marki Teekanne.

Pełen asortyment dostępny na stronie: TU
 

Zupa krem z pieczonych warzyw korzeniowych

stycznia 23, 2017

Zupa krem z pieczonych warzyw korzeniowych

   Zima cały czas jest z nami i nie odpuszcza. Dlatego rozgrzewające i sycące zupy nadal na topie. Dziś proponuję Wam przepis na zupę z naszych polskich warzyw korzeniowych. Szybka w przygotowaniu i niezwykle smaczna.
Warzywa do zupy upiec możecie dzień wcześniej. Proponuję podwoić proporcje, bo na pewno zechcecie zjeść nieco warzyw od razu. Do dobra propozycja na kolację. Podajcie takie warzywa z dipem jogurtowo-czosnkowym. Resztę zostawcie, by na drugi dzień móc przygotować pyszną zupę.

Do przygotowania mojej zupy wykorzystałam: marchew, selera i pietruszkę. Śmiało możecie dodać też inne warzywa, takie jak pasternak, topinambur, ziemniaki, a także - bataty czy skorzonerę.

Dlaczego warto sięgać po warzywa korzeniowe ? 

Zima to idealna pora, by jak najczęściej sięgać po warzywa korzeniowe. Odstawmy w ten czas na bok wszelkie nowalijki, pomidory, ogórki i inne warzywa importowane. Nie musimy z nich rezygnować całkowicie, ale ograniczmy ich spożycie do minimum. Częściej jedzmy za to warzywa korzeniowe. Teraz trwa sezon na te warzywa. Rodzime warzywa, nie importowane wnoszą do naszej diety ogrom witamin i składników odżywczych. Wyciągnijmy więc rękę po nasze polskie plony i cieszmy się ich smakiem. A pomidory zjedzmy latem, kiedy to smakują i pachną o niebo lepiej niż teraz.



zupa z pieczonych warzyw






Składniki:
  • 1/2 bulwy selera
  • 3 średnie marchewki
  • 1 duża pietruszka
  • 1 cebula
  • 3-4 ząbki czosnku
  • oliwa z oliwek
  • około l wody
  • 2 liście laurowe
  • 3-4 ziarna ziela angielskiego
  • sól, pieprz




Wykonanie:

Warzywa korzeniowe obrać i pokroić w kawałki. Cebulę obrać i przeciąć na ćwiartki. Ząbków czosnku nie obierać ze skóry.
Wszystkie warzywa ułożyć na blasze, skropić oliwą z oliwek i piec w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni przez około 40 minut – aż warzywa dobrze się upieką i lekko zarumienią.
Naleśniki bananowo-jaglane

stycznia 21, 2017

Naleśniki bananowo-jaglane

   Naleśnik, mi i moim głodomorom, nigdy się nie znudzą i zawsze mamy na nie chrapkę. Ale naleśniki nie zawsze muszą być takie same. Nie dość, że nadziewać możemy je różnymi farszami - słodkimi i słonymi, to jeszcze dobrze smakują z każdym dżemem, konfiturą, marmoladą oraz ze słodkimi kremami czekoladowymi, masłem orzechowym....oj długo by wymieniać.

Ciasto naleśnikowe też nie zawsze musi być takie samo. Nie trzymajmy się tylko i wyłącznie klasycznego przepisu na domowe naleśniki. Czasem warto pokombinować i zrobić naleśniki w nieco innej odsłonie.

Dziś przepis na naleśniki w wersji bananowo-jaglanej. Można by rzec, że to naleśniki w wersji fit, ale jednak pojawia się tam mąka pszenna, więc nie wiem czy feetfreaki zaakceptują propozycję.
Zdecydowanie jest to jednak zdrowa wersja naleśników, warta wypróbowania.
Naleśniki z tego przepisu nieco trudniej się smażą, przekręcając naleśnik na drugą stronę, należy robić to delikatnie i ostrożnie, ażeby naleśnika nie porwać. Gwarantuję jednak, że po pierwszym rozerwanym, nabierzecie wprawy w ich odwracaniu i kolejne będą już całe. A nawet jak nie będą, to też będzie smacznie.

Naleśniki bananowe dobrze smakują solo, bez dodatków. Ja lubię podskubywać taki naleśnik. Dobrze smakują podane z bananem i kremem czekoladowym lub masłem orzechowym. Świetne ze świeżymi owocami i miodem.


naleśniki jaglane




Składniki:
  • 2 dobrze dojrzałe banany
  • 1 szklanka napoju roślinnego lub chudego mleka ( dodałam napój kokosowy )
  • 3/4 szklanki mąki jaglanej
  • 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 1 jajko
  • szczypta soli
  • olej kokosowy do smażenia ( lub inny tłuszcz )




 Wykonanie:


Banana dobrze pognieść widelcem lub zblendować.

Do miski wlać napój roślinny/mleko, dodać rozgniecione banany, jajko i szczyptę soli - zmiksować.

Obie mąki wymieszać, dodać do płynnych składników i raz jeszcze dobrze zmiksować całość.

Szarlotka z bezą

stycznia 20, 2017

Szarlotka z bezą

     Jeśli znajdzie się na tym świecie choć jedna osoba, która nie lubi szarlotki, to powinna spróbować szarlotki z bezą. Bo szarlotki nie da się nie lubić. Śmiało, dołącz do grona smakoszy i nie bądź odmieńcem, bo akurat w tym przypadku - nie warto ! To najlepsza szarlotka na tym świecie !

Dzisiejszy przepis wywoła ssanie w żołądku i przyspieszone działanie ślinianek. Kruche ciasto...soczyste nadzienie z jabłek i delikatna beza, a wszystko to w jednym cieście. Kto oprze się pokusie i zje tylko jeden kawałek ? Ja nie zdołam, w starciu szarlotka kontra ja, 1:0 dla szarlotki.

Przed nami Dzień Babci i Dziadka, może tym razem to nie babcia upiecze szarlotkę, może zrobisz to Ty ? Do dzieła !


szarlotka z pianką



Składniki:
  • 550 g mąki pszennej
  • 250 g zimnego masła
  • 1/3 szklanki cukru
  • 1 jajko + 3 żółtka
  • 4 łyżki jogurtu naturalnego
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  •  1,5 kg jabłek ( kwaśnych i twardych )
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 2 łyżki bułki tartej

Beza:
  • 5 białek
  • 1,5 szklanki drobnego cukru 





 Wykonanie:

Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Odstawić by puściły sok.


W tym czasie zagnieść kruche ciasto.

Na stolnice lub blat wysypać mąkę, proszek do pieczenia i cukier - wymieszać. Masło pokroić w kostkę, dodać do mąki i posiekać nożem.

Jogurt naturalny, jajko i żółtka rozbełtać widelcem w miseczce.  Powstałą masę wlać do mąki - zagnieść ciasto.

Ciasto pietruszkowe

stycznia 14, 2017

Ciasto pietruszkowe

   Powszechnie znanym ciastem na bazie warzywa, jest ciasto marchewkowe. Buraczane ciasto czekoladowe też ma wielu swoich zwolenników, a brownie z fasoli czy sernik z batatów zachwycają od dawna.
Czy pomyśleliście, że na tym kulinarne eksperymenty się kończyć nie muszą ? Że do przygotowania słodkich wypieków użyć można wiele innych warzyw ?
Jadłam kiedyś pyszne ciasto z pasternaku... A dziś postanowiłam przygotować ciasto z pietruszki.
Czy smakowało ? Jak najbardziej. Pietruszka nadała ciastu niezwykłego posmaku.

Może spróbujecie ?



ciasto z pietruszki



Składniki:
  • 300 g obranej pietruszki
  • 3 jajka
  • 200 g cukru
  • 230 g mąki pszennej
  • 120 ml oleju
  • 1/4 łyżeczki sody
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/3 łyżeczki imbiru w proszku

Na lukier cytrynowy:
  • 3 łyżki cukru pudru
  • około 1 łyżka soku z cytryny




Wykonanie:

Obrane korzenie pietruszki zetrzeć na tarce o małych oczkach.
Jaja lekko ubić z cukrem.
Do podbitych jaj dodać startą pietruszkę i olej – zmiksować.
Mąkę wymieszać z sodą, proszkiem do pieczenia i imbirem – przesiać.
Przesianą mąkę dodać do zmiksowanych składników. Całość dokładnie wymieszać.
Szybki deser z tapioki

stycznia 10, 2017

Szybki deser z tapioki

     Szybkie desery, to właśnie to co najbardziej lubię. Myślę, że większość z Was lubi takie proste przepisy.

Tapioka... leżała u mnie w kuchennej szufladzie dobrych kilka miesięcy, i zabierałam się do niej jak przysłowiowy "pies do jeża". W sumie to nie wiedzieć czemu tak się działo. Może wewnętrzny strach przed tym co nowe i nieznane ? Bo na pewno nie sposób przygotowania tych "magicznych" kuleczek.

Mniejsza teraz o to, bo pierwszy krok już za mną. I potwierdzam, to co już wiele osób powiedziało: kto raz spróbuje, ten pokocha. Kuleczki tapioki, przed przygotowaniem przypominające rozkruszony styropian lub co gorsza ... nawóz do roślin ogrodowych ( ! ), po przyrządzeniu przeistaczają się w perliste kuleczki,zabierając smak tego, w czym je ugotujemy.

Jako, że pierwszy raz przygotowywałam deser z tapioki, nie kombinowałam bardzo. Postawiłam na prostotę i wybrałam roślinny napój migdałowy. Fakt, w głowie miałam jeszcze prostszą drogę - mleko, ale to akurat wyszło ;)

Tak oto ugotowałam kuleczki tapioki w mleku migdałowym, a wystudzony pudding podałam z musem z truskawek. Pyszne !


pudding z tapioki




Składniki:
  • 2 szklanki mleka roślinnego, np. migdałowego
  • 1/3 szklanki drobnych kuleczek tapioki
  • 1 szklanka rozmrożonych truskawek, lub 1,5 szklanki świeżych owoców
  • 3 łyżeczki cukru trzcinowego



Wykonanie:

Kuleczki tapioki zalać mlekiem roślinnym i odstawić na 2 godziny. Po tym czasie garnek z tapioką ustawić na małym palniku i gotować  kuleczki aż, nabiorą perlistego koloru, czyli około 12-15 minut.

Ugotowaną tapiokę odstawić do ostygnięcia.

Rozmrożone lub świeże truskawki dosłodzić cukrem trzcinowym i zmiksować na gładki mus.

Kokosowy sernik gotowany

stycznia 09, 2017

Kokosowy sernik gotowany

   Za oknami biało, to i śnieżne ciasto przystoi zrobić. Myślę, że sernik kokosowy, w wersji szybkiej, czyli sernik gotowany, jak najbardziej wpisuje się w zimowy klimat i krajobraz.

Sernik gotowany to cztery kruche spody, przełożone gotowaną masą serową - w wersji klasycznej. Ja dodałam do masy serowej wiórki kokosowe, tym samym zmieniając smak sernika, na kokosowy. Wiórki kokosowe sprawdziły się idealnie, bardzo pasują do tego wypieku.

Przygotowanie sernika gotowanego jest dość prostą sprawą. Chwila cierpliwości podczas zagniatania, wałkowania i wypiekania kruchych blatów, a potem już z górki. Wszystkie składniki bach do gara, gotujemy, smarujemy i gotowe. No prawie gotowe - sernik gotowany musi swoje odstać.

sernik kokosowy


Składniki:

Kruche ciasto:
  • 600 g mąki pszennej
  • 250 g margaryny
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 jajko + 3 żółtka
  • 4 łyżki kwaśnej śmietany
  • 1 łyżeczka amoniaku
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia


Masa serowa
  • 1300 g mielonego białego sera
  • 200 g cukru pudru
  • 200 g margaryny lub masła
  • 2 jajka 
  • 1/2 szklanki mleka
  • 2 budynie waniliowe/śmietankowe
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 150 g wiórek kokosowych + 50 g do posypania




Wykonanie:

Na stolnice lub blat wysypać mąkę, dodać sodę, proszek do pieczenia i cukier - wymieszać. Margarynę pokroić w kostkę, dodać do mąki i posiekać nożem.

Śmietanę, jajko i żółtka rozbełtać widelcem w miseczce.  Powstałą masę wlać do mąki - zagnieść ciasto.

Ciasto podzielić na cztery równe części. Każdą rozwałkować na wielkość blaszki ( około 30x25 cm ). Dla ułatwienia dociąć papier do pieczenia na wymiar dna blaszki, na papierze wałkować ciasto. Rozwałkowane przenosić z papierem na blachę.

Sałatka z kuskusem i pieczarkami

stycznia 06, 2017

Sałatka z kuskusem i pieczarkami

  Gotowa i niezwykle smaczna, sałatka z kuskusem. Dobra jako danie kolacyjna, sprawdzi się również na każdej domówce.

Kuskus -  kasza czy makaron ? Odwieczne pytanie... Podobno bardziej makaron, ale czy to aż tak ważne? Ważne, że kuskus nie wymaga gotowania. Zalewamy go wrzątkiem, odstawiamy na kilka minut i już! Bez mieszania, odcedzania, odmierzania wody.

Sałatka z kuskusem jest bardzo pożywna, dlatego z powodzeniem może stać się Waszym drugim śniadaniem lub kolacją. A jeśli zechcecie zjeść ją na ciepło, dodając jeszcze grillowanego kurczaka, stanie się lekkim obiadem.



sałatka z rukolą




Składniki:
  • 300 g kuskusu
  • 200 g pieczarek
  • 10-12 pomidorów suszonych
  • 1/2 czerwonej cebuli
  • kilka pomidorków koktajlowych
  • świeża rukola
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 łyżka masła 
  • sól, pieprz

Na dressing:
  • 4 łyżki oleju ze słoiczka po suszonych pomidorach
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżeczka musztardy francuskiej
  • szczypta soli


Wykonanie:

Kuskus zalać wrzącą wodą, pod poziomu około 2 cm nad powierzchnię kuskus. Przykryć naczynie i odstawić, aż kuskus wchłonie wodę. Następnie przemieszać, odkryć i odstawić do ostygnięcia.

Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy i łyżkę masła. Na rozgrzany tłuszcz wrzucić  pokrojone w cienkie pół plastry  pieczarki. Dusić pieczarki kilka minut, na koniec doprawić do smaku solą i pieprzem. Odstawić do ostygnięcia.
Kruche babeczki z makiem ( mini makowce )

stycznia 03, 2017

Kruche babeczki z makiem ( mini makowce )

   Może znajdą się jeszcze tacy, co to im się makowce w święta nie przejadły. A może są już tacy, co planują tegoroczne wypieki bożonarodzeniowe. Dla jednych i drugich - przepis na kruche babeczki z makiem. Wyglądają bardzo elegancko i dekoracyjnie. A przygotowanie ich to fajna zabawa...twórcza.
Każda krucha babeczka z nadzieniem makowym może dostać inne "ubranko". Każdą możecie dowolnie udekorować kruchym ciastem, wycinając w nim lub z niego dowolne kształty.

Do przygotowania moich babeczek użyłam gotowej masy makowej ( wybierałam jednak w pełni świadomie, czytając skład i biorąc to mniejsze zło ). Dzięki temu przygotowanie makowych babeczek trwało naprawdę bardzo krótko.

Kruche babeczki z makiem sprawdzą się nie tylko na świątecznym stole. Warto przygotować takie również poza sezonem świątecznym. Na pewno znajdą się łasuchy, którzy chętnie sięgną po taki smakołyk.


mini makowce


Składniki:

  • 200 g zimnego masła
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2/3 szklanki cukru pudru
  • 1 jajko
  • szczypta soli
  • gotowa masa makowa z bakaliami




Wykonanie:

 Mąkę połączyć z cukrem pudrem oraz solą. Zimne masło pokroić w kostkę. Masło dodać do mąki - posiekać nożem lub zmiksować w malakserze. Na koniec dodać jajko - zagnieść szybko ciasto, uformować w kulę i owinąć folią spożywczą. Ciasto schłodzić w lodówce min. 1,5 godziny.

Po tym czasie ciasto rozwałkować na grubość około 3-4 mm. Z ciasta wykrawać krążki nieco większe od foremek na babeczki ( moje babeczki piekłam w klasycznej blasze do muffinek ).
Ciastem wykleić foremki, mocno dociskając do brzegów.

Piernikowa kawa latte

stycznia 03, 2017

Piernikowa kawa latte

   Nie macie jeszcze dość piernikowo-świąteznych smaków? To dobrze, bo i po co. Cała zima to doby czas na aromatyczne przyprawy. Ale, jeśli postanowienie noworoczne nie pozwala na solidną porcję pysznego ciasta, to może chociaż mała, grzeszna kawa latte ?

Kawę latte z powodzeniem przygotujecie sami w domu, nawet nie mając ekspresu. Dodatek aromatycznych przypraw nada jej wyrafinowania i sprawi, że żadne ciasto nie będzie już potrzebne.

Domowym latte na pewno zaskoczycie znajomych i rodzinę i z pewności okrzyknięci zostaniecie "kawowymi mistrzami".



domowa kawa latte


Składniki:
( na 2 porcje )

  • 2 łyżki kawy mielonej
  • 1 łyżeczka przyprawy do piernika
  • 2 łyżeczki cukru trzcinowego
  • 250 ml mleka 3,2 %
  • około 200 ml wody




Wykonanie:

Kawę wymieszać z przyprawą do piernika. Tak przygotowaną kawę przesypać do kawiarki lub pojemnika w ekspresie. Zaparzyć kawę w około 200 ml wody. Gotowy napar posłodzić.
Copyright © 2017 kolorowo-torcikowo