REGULAMIN KONKURSU:
1. Organizatorem konkursu jestem ja, a konkurs zostanie przeprowadzony na blogu http://kolorowo-torcikowo.blogspot.com/.
2. Konkurs trwa od 18 grudnia 2014 do 24 grudnia 2014 roku do godz. 23.59
3. Fundatorem nagród jest KUPIEC.
4. Nagrody wysyła agencja, i to właśnie do niej będę przekazywała nazwiska oraz dane adresowe zwycięzców.
5. Zadanie konkursowe polega na napisaniu w komentarzu pod postem konkursowym swojej propozycji na danie świąteczne przygotowane z użyciem jakiegokolwiek produktu KUPIEC. Zdjęcia obrazujące Wasze dania przesyłajcie na adres: kolorowotorcikowo@gmail.com lub publikujcie na fan pagu kolorowo-torcikowo
Jedna osoba może wysłać max 2 zgłoszenia. Fajnie, jeśli na zdjęciu pojawi się opakowanie po użytym w daniu produkcie.
6. Nagrody są dwie:
* duża paczka produktów marki KUPIEC o wartości około 50 zł
* mała paczka produktów marki KUPIEC
7. Zwycięzców wybieram ja, a ogłoszenie wyników nastąpi na blogu w ciągu 3 dni od zakończenia konkursu. Na podanie danych adresowych zwycięzca ma 3 dni, jeśli w tym czasie nie otrzymam wiadomości - nagroda trafi w ręce kolejnego uczestnika konkursu.
Dane adresowe będzie można przesyłać na adres: kolorowotorcikowo@gmail.com
8. Wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.
A jeszcze dziś możecie wziąć udział w podobnym konkursie na fan pagu Zdrowe nie nudne
WYNIKI ... WYNIKI... WYNIKI
Nieco opóźnione, ale już są - wyniki konkursu świątecznego z marką KUPIEC.
Pierwsza nagroda powędruje do: Iwody D - Czas na Obiad - za bezglutenową kutię
Drugą nagrodę przyznaję Łukaszowi Mróz - za ciasto gryczane przełożone powidłami
Gratuluję!
OdpowiedzUsuńhttp://www.kupiec.pl/product_pl/89/fasola_biala_drobna
Z użyciem tejże drobnej fasoli KUPIEC przygotowuje się moją ulubioną Wigilijną potrawę, kapustę z grochem. Przygotowanie wygląda następująco. Kilogram kiszonej kapusty patrzymy wrzątkiem, jeśli ma być bardziej kwaśna to raz, jeśli mniej to większą ilość razy. Stawiamy kapustę z odrobiną wody na mały ogień do gotowania, dodajemy namoczoną noc wcześniej fasolę, odrobinę kminku i gotujemy do miękkości kapusty i fasoli. Na koniec gotowania dodajemy kilka łyżek klarowanego masła. Smakuje
wyśmienicie, zawsze cudownie dobrze, dla mnie tak dobrze iż kilka porcji zamrażam sobie co roku i co jakiś czas raczę się tą kapustą, niestety ugotowana w dzień inny jak Wigilia nie ma już tego magicznego smaku.
anya_86@p.pl
https://www.carrefour.pl/pictures/products/b/003faf91-d5d5-161c-4994-b95800801459.png
OdpowiedzUsuńPaszteciki ze szpinakiem,z użyciem mąki kukurydzianej Kupiec
Choć nie tak całkiem tradycyjne, z kapustą i grzybami, ale też postne - ze szpinakiem. Tata przepada za tym warzywkiem, postanowiłyśmy więc z mamą wyjść jego smakom na przeciw.
Będziemy potrzebowali na ciasto:
250 g masła
2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka mąki kukurydzianej
5 dag drożdży
2-3 łyżki kefiru
Wszystko zagniatamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na ok. godzinę. Jak wyrośnie podsypujemy mąką i zagniatamy delikatnie, dzielimy na 2 części, wałkujemy na pasek o szerokości ok. 20 cm i długościok. 40 cm. Nadzienie kładziemy na szerokości jakieś 4/5 i zwijamy w rulonik. Po zwinięciu tniemy ostrym nożem. Zostawiamy na blaszce ok 15 munut aby troszkę się ruszylo i pieczemy w temperaturze 180 st. ok 20 minut.
Nadzienie:
500 g mrożonego szpinaku
2 średnie cebule
3-4 ząbki czosnku
serek tofu
sól, pieprz
Szpinak gotujemy w garnuszku, cebulkę tniemy na kostkę - nie musi być drobna - i smażymy na szklisto. Do gorącej cebulki dodajemy przeciśnięty przez prackę czosnek, mieszamy i dodajemy do szpinaku. Ser ucieramy na grubych oczkach tarki i łączymy z masą szpinakową. Jak ostygnie wykładamy na ciasto.
Moje ulubione danie wigilijne,zawsze szybko znika ze stołu a goście są zachwyceni smakiem :)
mro.agn@wp.pl
Ciasto z kaszy manny :-)
OdpowiedzUsuńSkładniki:
na masę ciemną:
- 1 l mleka
- 3/4 szklanki cukru
- 1 kostka masła
- 1,5 szklanki kaszy manny (270g)
- 1/3 laski wanilii
- 3 łyżki kakao naturalnego
na masę jasną:
- 1 l mleka
- 3/4 szklanki cukru
- 1 kostka masła
- 1,5 szklanki kaszy manny (270g)
- 1/3 laski wanilii
- 3 duże podłużne opakowania herbatników
Polewa - 1/4 kostki masła, 4 łyżki cukru, 3 łyżki mleka, 2 łyżki kakao
Wykonanie:
Blaszkę prostokątną ( u mnie 37x25 ) wysmarować lekko masłem i ułożyć pierwszą warstwę herbatników. Z litra mleka odlać pół szklanki mleka i rozrobić kakao, resztę mleka zagotować z cukrem, masłem i wanilią. Do gotującego się mleka wsypywać powoli kaszę i mieszać, aby się nie zrobiły grudki, ja mieszałam taką trzepaczką do ubijania. Gdy masa będzie gotowa, zgęstnieje to wylać ją gorącą na herbatniki i chwilkę odczekać - 5 minut wystarczy i ułożyć drugą warstwę herbatników. Tak samo przygotować masę jasną, gotujemy od trazu litr mleka z masłem, cukrem i wanilią i wsypujemy kaszę mieszając cały czas. Wylewamy na herbatniki, czekamy 5 minut i wykładamy ostatnią warstwę herbatników. Chłodzimy w ldówce. Po godzinie chłodzenia przygotowujemy polewę - wszystkie składniki mieszamy w garnku, musimy pamiętać aby cukier się dobrze rozpuścił, i na koniec dodajemy kakao. Smarujemy szybko polewą herbatniki, posypujemy wiórkami kokosowymi i schładzamy. Przed podaniem warto ciasto wyciągnąć na pół godziny, aby się ociepliło.
Smacznego :-)
szkodzinska.marzena@gmail.com
Kasza zapiekana w cieście :-)
OdpowiedzUsuńSkładniki:
- 2 woreczki kaszy jęczmiennej Kupiec
- 150 g pieczarek
- 2 łyżeczki marchewki suszonej
- 8 sztuk pomidorków kandyzowanych cherry
- kilka listków świeżej bazylii
- sól i pieprz do smaku
- szczypta chilli
- 100 g sera żółtego
- opakowanie ciasta francuskiego
- 1 jajko do posmarowania
Wykonanie:
Kaszę jęczmienną ugotować według przepisu na opakowaniu. Pieczarki pokroić na kawałki i podsmażyć na patelni, dodać do kaszy. Ser żółty zetrzeć na tarce i również dodać do kaszy, wrzucamy także posiekaną bazylię, pomidorki i przyprawy. Mieszamy.
Na papierze do pieczenia rozłożyć ciasto francuskie i nałożyć na środku kaszę, po bokach naciąć jak na zdjęciu poniżej. Posmarować rozbełtanym jajkiem ciasto i zamknąć po kolei składając paski ciasta do środka, nacisnąć palcem na górze ciasto, aby się nie rozkleiło podczas pieczenia. Całe ciasto posnarować rozbełtanym jajkiem i przenieść z papierem na blaszkę.
Piec w nagrzanym piekarniku do temperatury 200 stopni, grzanie góra- dół przez 25-30 minut do zarumienienia. Po upieczeniu podzielić na porcje. Ja podałam z surówką z kapusty pekińskiej z dodatkiem ogórków kiszonych, kukurydzy, papryki i jogurtu, soli i pieprzu.
Smacznego :-)
szkodzinska.marzena@gmail.com
Witam! Firma Kupiec gości u mnie niezmiernie często ze swoimi produktami, od kiedy stałam się "bezglutenowcem". Od tej pory pomysłów na dania z użyciem ich produktów rodzą się codziennie nowe! Do konkursu zgłoszę coś wytrawnego i coś słodkiego. Propozycja słodka:
OdpowiedzUsuń"Udawany sernik" bananowo-jaglany, ze słonym karmelem i orzeszkami
1,5 szklanki kaszy jaglanej KUPIEC
4 szklanki wody,
4 szklanki mleka
1 szklanka jogurtu naturalnego
pół szklanki cukru
2 duże, mocno dojrzałe banany (mają być słodkie, jeżeli mamy mało słodkie to automatycznie więcej cukru będzie trzeba do ciasta)
pół szklanki kartoflanki
łyżeczka cynamonu
150g masła
sok z pół cytryny
200 g orzeszków ziemnych zmielonych drobno
125ml śmietanki kremówki
50g masła
3/4 szklanki cukru
Kaszę przelewamy wrzątkiem na sitku. Zagotowujemy w garnku wodę, wrzucamy doń kaszę i gotujemy 5 minut. Następnie odcedzamy kaszę. Te zabiegi - przelanie kaszy wrzątkiem i odcedzenie na początku gotowania pomogą nam pozbyć się goryczki. Zagotowujemy mleko z cukrem, po czym wrzucamy do niego kaszę. Często mieszając gotujemy aż kasza będzie miękka, a cała masa gęsta. Ugotowaną kaszę przekładam do miski, mieszam z masłem i czekam aż przestygnie. W tym czasie blenduję na papkę dwa banany i mieszam je z sokiem z cytryny. Do kaszy dodajemy jogurt, banany, cynamon, i miksujemy blenderem na gładką masę. Jeżeli jest za gęsta dodajemy wody lub mleka. Dodajemy do masy kartoflankę i mieszamy. Ciasto wykładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy około godziny w 170'C.
Kiedy ciasto się piecze robię polewę. Cukier rozpuszczam na patelni. Kiedy jest złocisty dodaję do niego masło, mieszam. Dodaję śmietankę i gotuje chwilkę. Wsypuję orzeszki, mieszam polewę i solę do smaku. Sól powinna być wyczuwalna i ładnie podkreślać smak toffi. Możemy także użyć od razu solonych orzeszków.
Polewę rozsmarowujemy na upieczonym cieście. Wystudzone ciasto wstawiamy do lodówki na minimum 2h i po tym czasie dopiero da się kroić.
Fajna propozycja na święta! :)
j-bankowska [at] wp.pl
I propozycja wytrawna - coś, co zastąpi bezglutenowcom tradycyjne paszteciki do barszczu, taki mariaż kuchni wietnamskiej i polskiej :)
OdpowiedzUsuńWigilijne sajgonki do barszczu
opakowanie papieru ryżowego
woreczek ugotowanegp ryżu parboiled KUPIEC
200g kapusty kiszonej
7 suszonych grzybów namoczonych w wodzie
sos sojowy, sól, pieprz, mielone ziele angielskie, majeranek
2 łyżki miodu
5 suszonych śliwek
kilka łyżek uprażonego sezamu
Kapustę drobno siekamy, zalewamy wodą (może być ta od moczenia grzybów) i gotujemy razem z posiekanymi grzybami około 30 minut. Odcedzamy kapustę i przekładamy na głęboką patelnię. Dodajemy pokrojone drobno śliwki, miód, ryż i przyprawy do smaku. Podsmażamy do odparowania nadmiaru wody i studzimy farsz. Każdy kawałek papieru ryżowego zanurzamy w wodzie i układamy na desce. Kiedy zmięknie, układamy na nim nadzienie i zawijamy jak krokiety. Postępujemy tak do wykończenia składników. Sajgonki smażymy na rozgrzanym oleju kokosowym na złoty kolor, po czym posypujemy sezamem. Podajemy z barszczem lub ryżem KUPIEC i poniższym sosem:
Sos słodko-kwaśny (jeśli sajgonki podajemy z ryżem jako osobne danie a nie jako pasztecik do barszczu)
6 łyżek cukru-pudru
1/3 szklanki soku z cytryny
3 łyżki wody
ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, szczypta papryki w proszku
W rondelku mieszamy cukier, sok z cytryny, wodę i zagotowujemy. Dodajemy czosnek i paprykę i mieszając gotujemy kilka minut do lekkiego zgęstnienia.
j-bankowska [at] wp.pl
u mnie będzie sernik na spodzie w płatków owsianych
OdpowiedzUsuń1 kg zmielonego, tłustego twarogu,
1,5 szklanki cukru,
400 ml kremówki,
2 łyżki mąki pszennej,
1 budyń śmietankowy,
1 budyń waniliowy,
9 jajek,
100 g płatków owsianych,
4 łyżki masła,
50 g czekolady.
Przygotowanie:
Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ucieramy z 1/2 cukru. W osobnych miskach ubijamy białka i schłodzoną kremówkę na sztywną pianę. Do białek dodajemy resztę cukru. Do żółtek dodajemy ser, budynie i mąkę. Następnie dodajemy piany z białek i kremówki, delikatnie mieszamy łyżką. Blachę (u mnie kwadratowa tortownica) wykładamy masą z płatków owsianych- masło rozpuszczamy z czekoladą i dodajemy płatki owsiane, wylewamy masę serową. Pieczemy ok godziny w 180 stopniach.
Jesteśmy miłośnikami gryki dlatego w tym roku obowiązkowo na stole pojawi się:
OdpowiedzUsuńCiasto gryczane przełożone powidłami śliwkowymi
Składniki:
kasza gryczana kupiec 40 dag
cukier puder kupiec 25 dag
masło 25 dag
migdały 20 dag
jaja 4 sztuki
cukier waniliowy 1 opakowanie
do przełożenia:
powidła śliwkowe 1 słoik
do polania:
polewa czekoladowa
Kaszę gryczaną oraz migdały mielimy w młynku do kawy. Masło ucieramy na puch razem z cukrem pudrem oraz cukrem waniliowym. Ucierając stopniowo dodajemy żółtka. Białka ubijamy na sztywną pianę. Do masy maślanej dodajemy na przemian kasze gryczaną wymieszaną z migdałami i ubitą pianę z białek. Całość delikatnie mieszamy by pianą nie opadła. Ciasto przekładamy do natłuszczonej i obsypaną bułką tartą blaszki. Pieczemy około 40 minut w 180 stopniach. Gdy ciasto przestygnie przekrawamy na pół i przekładamy je powidłem śliwowym. Ciasto polewamy polewą czekoladową.
Smacznego!
Witam
OdpowiedzUsuńMoja propozycją jest "niby" kutia z kasza jęczmienna -pęczak
szkl. pęczaku
szkl. rodzynek
szkl. suszonych moreli (fig, daktyli)
szkl. orzechów włoskich
szkl. suszonych śliwek
sok z cytryny
4 łyżki miodu
łyżeczka cynamonu
1. Kaszę dokładnie płuczemy, zalewamy wodą i odstawiamy na przynajmniej trzy godziny. Po tym czasie odcedzamy. Gotujemy 2 szklanki wody z dodatkiem soli i oliwy a następnie do wrzątku wsypujemy kaszę i ponownie gotujemy aż do miękkości.
2. Ciepłą kaszę mieszamy z miodem, sokiem cytrynowym oraz cynamonem i odstawiamy do przestudzenia.
Następnie dodajemy bakalie i posiekane orzechy, chłodzimy w lodówce kilkanaście minut.
e.grzeg@interia.pl
Na stole wigilijnym nie może zabraknąć maku, symbolizuje dostatek i urodzaj, dlatego pragnę zaproponować bezglutenową kutię , do jej użycia wykorzystałam kaszę jaglaną Kupiec :)
OdpowiedzUsuńSkładniki: kasza jaglana Kupiec – 150 g, mak 200 g, mleko ok 300-400 ml,rodzynki 100g, 1łyżka kandyzowana skórka z pomarańczy, miód 100-150 ml, 50 ml śmietanka 36%, 2 szklanki suszonych bakali (orzechy włoskie, laskowe, migdały, owoce np. morele, figi,,goji itp.),2 łyżki rumu (opcjonalnie) lub aromat rumowy, ewentualnie cukier puder do dosłodzenia;
Wykonanie:
1.Kaszę jaglaną uprażyć na suchej patelni a następnie wypłukać wrzątkiem. Następnie zalać wodą w proporcji 2:1 (ok.300 ml wody :150 g kaszy) i gotować 20 minut na małym ogniu pod przykryciem. Wystudzić.
2.Mak zalać mlekiem, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu ok.30 minut. Po tym czasie odcedzić i przepuścić 2 razy przez maszynkę o najmniejszych oczkach. Rodzynki i suszone owoce namoczyć w gorącej wodzie;
3.Kaszę jaglaną połączyć z makiem, osusznymi z wody rodzynkami oraz posiekanymi suszonymi owocami i orzechami, dodać skórkę pomarańczową.
4.Miód lekko podgrzać i rozcieńczyć ze śmietanką, połączyć z masą pszenno-makową. Wymieszać dodać rum lub aromat rumowy, spróbować czy słodycz kutii nam odpowiada, jeśli nie, dosłodzić; Kutia bezglutenowa gotowa :)
Wesołych świąt!
U mnie na Święta gościć będą grzybowe gołąbki z ryżem brązowym, polane gęstym sosem grzybowym :)
OdpowiedzUsuńSKŁADNIKI:
- 6 liści kapusty
- ok. 25 dag suszonych grzybów
- pół woreczka ryżu brązowego KUPIEC
- sól, pieprz ziołowy i prawdziwy według uznania
SKŁADNIKI NA SOS:
- wywar z ugotowanych grzybów
- ok. 1 płaskiej łyżeczki mąki ziemniaczanej (do zagęstnienia, więc według uznania)
- sól, pieprz ziołowy i prawdziwy według uznania
Suszone grzyby zalewamy wodą do ich zakrycia i gotujemy do miękkości ( ok.40 min. ). Liście kapusty sparzamy. Ryż gotujemy według przepisu na torebce. Ugotowane grzyby schładzamy, a następnie przepuszczamy przez maszynkę do zmielenia, bądź kroimy na drobno. Zmielone grzyby i ugotowany ryż mieszamy doprawiając przyprawami. Następnie farsz wkładamy do liści kapusty i formujemy gołąbki. Dusimy na parze, ok 40 minut :)
Wywar z grzybów zagotowujemy i doprawiamy rozrobioną w wodzie mąką. Przyprawiamy i gotujemy jeszcze kilka minut, ciągle mieszając.
Pozdrawiam :)
Dla urozmaicenia, tradycyjnemu sernikowi będzie towarzyszyć sernik jaglany, przygotowany na migdałowym spodzie :) Przepyszny! :) Zdrowy i lekki - można pozwolić sobie na drugi kawałek :D
OdpowiedzUsuńSkładniki na ciacho:
- 50 g migdałów bądź mąki migdałowej
- 1 białko lub 1 łyżka mąki owsianej/ziemniaczanej z 2 łyżkami wody
- 20 g nasionek chia (2 łyżki)
- 1 łyżeczka stewii w proszku
- 1/3 łyżeczki cynamonu
- szczypta soli
- 20 ml mleka migdałowego
Składniki na masę jaglaną:
- 115 g kaszy jaglanej KUPIEC
- 500 ml mleka sojowego
- 1 płaska łyżka stewii w proszku
- 2 łyżki jagód goji
1. Kaszę należy przepłukać zimną wodą. Zagotować 250 ml mleka, wsypać kaszę, dodać stewię, zmniejszyć ogień i gotować ok. 20 minut, do momentu wchłonięcia mleka. Od czasu do czasu zamieszać.
2. Lekko ostygniętą kaszę należy zblendować/zmiksować dodając do niej kolejne 250 ml mleka. Pod koniec miksowania dodać jagody goji i dosłownie chwilkę zamiksować, tak aby owoce całkowicie się nie rozpadły.
3. Migdały należy zmielić na mąkę. Białko ubić na sztywną pianę (pominąć jeśli nie używamy białka) Wszystkie składniki na ciasto połączyć.
4. Przygotować formę/foremki. Ja użyłam dwóch foremek serduszek, średniej wielkości, ale równie dobrze możesz serniczki przygotować w muffinkach bądź średniej keksówcę. Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Wlać masę na ciasto, następnie delikatnie masę jaglaną (masa jaglana jest cięższa, dlatego należy delikatnie ją rozprowadzić, nie dociskając mocno). Piec w nagrzanym piekarniku na 180*C 25 minut.
Smacznego :)
Ho, ho... yyy... to znaczy: zdążyłam? :)
OdpowiedzUsuńJeśli tak, to zgłaszam się do zabawy i podaję przepis na dania, które u mnie na Święta pojawiają się obowiązkowo, choć nie są to tradycyjne polskie potrawy.. No, ale w Święta chodzi o to, żeby jeść smacznie, a niekoniecznie - tak jak od stuleci się jada... ;)
1. BIRYANI, czyli świąteczna rozgrzewka rodem z Azji :)
Składniki
500 g dyni startej na tarce jarzynowej (wykorzystałam ostatni okaz z naszego jesiennego ogrodu, schowany bezpiecznie w kuchni letniej - długo wytrzymała)
1-2 marchewki (też starte)
150 g pieczarek (w domu mam spory zapas zawekowanych po uprzednim podsmażeniu z cebulką - idealne na taką okazję)
1 duża cebula
4 ząbki czosnku
2 duże piersi z kurczaka
3 szklanki bulionu drobiowego
200 białego ryżu KUPIEC
2 łyżki oleju rzepakowego
przyprawy (u mnie jak zawsze - solidna dawka) sól, pieprz ziołowy, chili, słodka papryka, kurkuma (co najmniej łyżka), garam masala, kolendra mielona, równie mielony kmin rzymski, sproszkowana gałka muszkatołowa, szafran (opcjonalnie - ja akurat miałam, bo wygrałam w konkursie z Kamisem, i z radością odkryłam, że wreszcie mogę go wykorzystać), tymianek
do wysmarowania naczynia żaroodpornego odrobina masła
do ozdoby przyda się też natka pietruszki albo inne zielsko ;-)
Przygotowanie
Należy zacząć od siekania, któremu to procesowi kolejno poddajemy cebulę, pierś kurczaka (doprawiając ją wstępnie solą i pieprzem) oraz czosnek (tu można użyć wyciskarki do czosnku, jeśli ktoś ma takie cudo).
Kolejna czynność przygotowawcza to podgrzanie piekarnika - niech spokojnie dojdzie sobie do ok. 180 stopni Celsjusza, podczas gdy my będziemy pichcić.
Przyprawy - poza szafranem - mieszamy. Częścią z nich nacieramy kurczaka.
Cebulę szklimy na dużej patelni (tu wykorzystać trzeba olej rzepakowy)- na małym ogniu. Dodajemy czosnek, podsmażamy jeszcze chwilę, uważając, by nie przypalić niczego, a potem dorzucamy kurczaka wypaćkanego przyprawami. Smażymy aż mięso zyska bielutki kolor w środku. Pod koniec obsmażania dorzucamy pieczarki, żeby się podgrzały (jeśli nie macie gotowca, dorzucamy je wcześniej albo przygotowujemy oddzielnie). I dynię zmieszaną z marchewką (można dodatkowo dosolić, żeby nie pozbawić mieszanki smaku). Smażymy jeszcze jakieś 4-5 minut.
W tym czasie, nie tracąc czujności, podgrzewamy (lub przygotowujemy z kostki) bulion, a kiedy się zagotuje, dodajemy szafran i resztę mieszanki przypraw. Wyłączamy gaz. Niech się przegryzą.
Teraz pora na ryż - sypiemy go na patelnię i kontynuujemy smażenie przez minutę, by później zalać całą zawartość patelni bulionem. Sprytny myk mieszamy, doprowadzamy do zagotowania i wyłączamy gaz.
Bierzemy duże naczynie żaroodporne i nacieramy je leciutko masłem. Przekładamy do niego to, co do tej pory dusiło się na patelni, zalewając resztą bulionu. Całość trzeba przykryć szczelnie pokrywą (z braku pokrywy - można użyć folii aluminiowej). W nagrzanym piekarniku trzymamy biryani przez jakieś pół godziny. W tym czasie ryż powinien wchłonąć bulion, zmieniając się w aromatyczną żółtawą masę przetykaną gęsto kurczakiem, dynią i pieczarkami. Czy to pachnie jak Indie Nie wiem. Ale wiem, że to jedna z najsmaczniejszych potraw, jakie zdarzyło mi się przygotować. -)
Polecam!
P.S. Podajemy z natką pietruszki jako ozdobą, można też użyć startego sera i posypać nim jeszcze ciepłą potrawę. Smacznego! -)
A kiedy już sobie człowiek w świąteczny poranek uświadomi, ile zjadł poprzedniego wieczoru, pojawia się u nas w domu zwykle pyszna, zdrowa i lekka potrawa numer...
OdpowiedzUsuń2. OWSIANKA "7 ŻYCZEŃ"
Składniki:
1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki wody
5 łyżek błyskawicznych płatków owsianych KUPIEC
1/4 łyżeczki soli
i...
trochę miodu
trochę orzechów włoskich
trochę suszonych jabłek
trochę suszonych wiśni
trochę suszonych śliwek
trochę rodzynek (które z natury już są suszone...)
trochę cynamonu (w moim wypadku - trochę więcej niż trochę...)
Nazwa "7 życzeń" wzięła się właśnie od tych "trochę" - bo wrzucam do owsianki wszystko, co sobie życzę. Ale najpierw, oczywiście, podgrzewam wszystko, stale mieszając, aż się zagotuje i na małym ogniu grzeję jeszcze moment. W tym czasie - czary, mary - suszone owoce pęcznieją, płatki miękną, magia działa... a później można już jeść - pyszne, puszyste, pachnące domem i beztroską rozgrzewające śniadanie! Polecam! To moje ukochane świąteczne (i nie tylko) śniadanie - pyszne, zdrowe i bardzo domowe! :)
P.S. Fotki wysyłam na maila. UCZCIWIE dodam, że to nie są zdjęcia z produktami Kupiec. Nieczęsto robię zdjęcia pod konkretne produkty - ja po prostu ich używam na co dzień, zwłaszcza płatków owsianych (zdziwicie się, ale nie każde smakują tak samo - ja mam swoje ulubione, Kupcowe do nich właśnie należą). :) Smacznych Świąt! :)
Witam :)
OdpowiedzUsuńTo ciasto należy do moich ulubionych ciast. Należy do zdrowszych wypieków, ale smak jest niesamowity, dlatego robię je również na święta. Wspaniale pachnie, troszkę jak piernik i dzięki dodatkowi płatków owsianych i samodzielnie zmielonej mąki gryczanej ma doskonałą teksturę. W święta często polewam je polewą czekoladową.
Ciasto owsiane z dynią i bananem
Składniki suche:
1 szkl kaszy gryczanej Kupiec
1szkl mąki pełnoziarnistej
1 i 1/2 szklanki płatków owsianych górskich Kupiec
1/3 szklanki cukru brązowego
2 płaskie łyżeczki sody
pół łyżeczki cynamonu
4 łyżki mieszanki z pestek słonecznika, siemienia lnianego i orzechów włoskich
Składniki mokre:
150 g pieczonej dyni
0,5 szklanki oleju z pierwszego tłoczenia tłoczonego na zimno
1/3 szklanki płynnego miodu
2 czubate łyżki dżemu morelowego
2 jajka
1 dojrzały banan
Do formy:
1 łyżeczka oleju
1 łyżka pestek dyni
1 łyżka płatków owsianych
Przygotowanie:
Aby otrzymać pieczoną dynie należy małą dynię przekroić na 4 części, po czym ¼ zawinąć w folię aluminiową, ułożyć na blaszce skorupą do dołu i piec w piekarniku w 180st ok. 1h do miękkości miąższu. Ostudzić. Miąższ wydrążyć łyżeczką i odważyć 150g. (można upiec całą dynię i w ciągu 2-3 dni wykorzystać do innych potraw).
Kaszę gryczaną zmielić w młynku do kawy na mąkę. W misce wymieszać oba rodzaje mąki, płatki owsiane, cukier, sodę, cynamon oraz mieszankę.
Dynię i banana zmiksować na puree. Do otrzymanej masy wlać olej, miód, dołożyć dżem oraz jajka. Składniki mokre przełożyć do miski z sypkimi składnikami . Wymieszać krótko łyżką do czasu połączenia składników.
Ciasto wyłożyć do keksówki o wymiarach 30cm/11cm posmarowanej olejem i obsypanej mieszanką do formy. Piec ok 60 min w temp 170st. Najlepiej sprawdzać patyczkiem.
Zdrowych, rodzinnych, bardzo bardzo bardzo szczęśliwych świąt :)
Justyna Cegiełka
Taką roladę przygotowuje na święta, bo nie dość że ładnie się prezentuje i jest smaczna to jeszcze to zdrowsza wersja typowych świątecznych rolad. Moja rodzina nie bardzo przepada za kaszą , ale ta rolada bardzo im smakuje. Staram się żeby w każdej potrawie przemycić coś zdrowego, stąd pomysł na tą roladę. Zasmakowała również mojemu narzeczonemu, którego nie sposób zmusić do zjedzenia "surowej" kaszy :)
OdpowiedzUsuń• 1 płat gotowego ciasta francuskiego
• ½ szklanki kaszy gryczanej Kupiec
• 1 pierś z kurczaka
• Biała część pora
• 1 duża cebula
• 3 ząbki czosnku
• Garść grzybów leśnych ugotowanych
• Przyprawy: 4 ziarna ziela angielskiego, 1 i 1/2 łyżeczki papryki słodkiej, 1 i ½ łyżeczki rozmarynu, 1 łyżeczka imbiru, ½ łyżeczki gałki muszkatołowej, sól
W garnku zagotować 1 szklankę wody. Lekko posolić. Na wrzątek wsypać kaszę. Gotować pod przykryciem ok 15 min aż kasza wchłonie całą wodę, nie mieszając. Na patelni rozgrzać olej, podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, kiedy będzie zrumieniona dodać pokrojoną w półplasterki białą część pora. Posolić. Następnie na patelnie dodać pokrojoną w niewielką kostkę pierś z kurczaka. Na koniec dodać grzyby. Wszystko usmażyć. Dołożyć kaszę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Smażyć jeszcze przez chwilę. Na koniec dodać przyprawy (wszystkie wymieszane razem i rozgniecione uprzednio w moździerzu).Posolić do smaku. Zestawić z ognia. Wbić 2 jajka. Wymieszać dokładnie. Ciasto francuskie rozwinąć, nałożyć na całość farsz, pozostawiając kawałek ciasta aby skleić roladę, zwinąć wzdłuż dłuższego boku. Położyć sklejeniem do dołu. Całość wysmarować zimnym mlekiem, posypać sezamem i siemieniem lnianym. Piec w rozgrzanym do 180st piekarniku przez ok 20 min.
Justyna Cegiełka
Trzeba było wyraźnie napisać, że produkt MUSI znaleźć się na zdjęciu. Tylko dwie osoby zrobiły takowe zdjęcie i to one zostały nagrodzone, a szkoda.....trochę niesprawiedliwie. Następnym razem Proszę wyraźnie napisać czego Pani oczekuję, tak aby każdy miał szansę na wygraną.
OdpowiedzUsuńPrzykro mi, ze nie mogłam nagrodzic wszystkich. Nagrodziłam ciekawe przepisy, w ktorych przygotowanie ktoś włozyl sporo pracy. Wiele razy w konkursach nagradzalam zgloszenia bez lokowania produktu, tym razem poza pomysłem nagrodziłam takze zaangazowanie
OdpowiedzUsuńWow, dziekuję ślicznie :) Bardzo się cieszę :) Gratuluje również Panu Łukaszowi! Pozdrawiam i pozostawiam życzenia Szczęśliwego Nowego Roku 2015!
OdpowiedzUsuń