kwietnia 08, 2014

"Zasmakuj w tradycji" - odkrywamy smaku województwa lubelskiego
„Zasmakuj w tradycji” to projekt tworzony przez LGD „Kraina wokół Lublina”, LGD „Ziemia Biłgorajska”, LGD Ziemi Kraśnickiej.
Celem projektu jest poznanie kultury, tradycji oraz regionalnych potraw terenów skupionych wokół obszarów LGD.

Przygotowało: Stowarzyszenie Przyjaciół Wilkołaza


„Cudze chwalicie, swego nie znacie …” mówi znane przysłowie. I jak wiele w nim prawdy, jeśli chodzi o naszą rodowitą, polską kuchnię oraz tradycje.
Rozsmakowaliśmy się w kuchniach włoskich, francuskich, greckich, japońskich. Na naszych stołach coraz częściej goszczą takie potrawy jak sushi, gyros, pizza. A nasze pierogi, bigos, czy kulebiaki to gorsze ? Nie zapominajmy skąd pochodzimy, nie zapominajmy o polskiej kuchni, która to bogata jest w zwykłe oraz wykwintne potrawy. Chwalmy i szczyćmy się tym co polskie i kultywujmy tradycje naszych przodków.
 

W ramach projektu realizowane są warsztaty kulinarne. Każde warsztaty rozpoczyna wykład informujący uczestników o założeniach  projektu, o produktach regionalnych, korzyściach z ich wykorzystywania.
Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem szefów kuchni przygotowują wspólnie potrawy.
Każde warsztaty kulinarne przygotowywane są w innej miejscowości. Mieszkańcy przygotowują na to spotkanie tradycyjne potrawy, według starych receptur, nierzadko przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Stoły uginają się pod ciężarem takich pyszności.

Do tej pory miałam możliwość uczestniczenia w dwóch takich pokazach. Jedne odbyły się w Woli Trzydnickiej, drugie w Wólce Rudnickiej – obydwa na terenie LGD Kraśnik.
Jako mieszkanka powiatu kraśnickiego mam zamiar uczestniczyć w kolejnych. 
( od góry od lewej: pierogi z kapustą i grzybami, amoniaczki, pieczywo tradycyjne z piekarni Państwa Pudłów, pasztet z królika, pierogi jaglane - Wola Trzydnicka )


 

 ( od góry: owocowe nalewki, chleb i wiejskie wędliny, masło - Wólka Rudnicka )


Akcja promocyjna” Zasmakuj w tradycji” to także cykl programów o tejże samej nazwie – „Zasmakuj
w tradycji” emitowanych  w TVP Lublin. Pierwszy odcinek programu mogliśmy oglądać 6 kwietnia o godzinie 17.45. Kolejne emisje co niedziela ( powtórki w sobotę o godzinie 19.00 ).

Finalnym „produktem” projektu „Zasmakuj w tradycji” będzie książka kulinarna, zawierająca przepisy na dania tradycyjne poszczególnych regionów. Autorem książki jest Waldemar Sulisz.

Informacje o projekcie pojawiają się na fan pagach:
·        

3 komentarze:

  1. Znam tę piekarnię z Trzydnika:)

    OdpowiedzUsuń
  2. a mi podobają się pisanki, czyjegoż to autorstwa???

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2017 kolorowo-torcikowo